Hastane İlaçlama

Ev ve iş yerlerimizde hijyene çok özen gösteririz. Haşere istilasında aklımıza ilk olarak haşere ilaçlama firmaları gelir. Peki, hayatımızın her döneminde çok kez yolumuzun düştüğü hastaneler konusunda da aynı hassasiyeti gösteriyor muyuz? En hijyenik olması gereken ortamlardan biri hastanedir. Özellikle yatan hastalar ve gününün çok büyük bir kısmını burada geçiren sağlık çalışanları için hastane ortamının %100 steril olması gerekmektedir. Bu da yalnızca temizlikle değil; temizliğe ek olarak düzenli periyotlarla yapılan hastane ilaçlama uygulamalarıyla tam anlamıyla sağlanmaktadır. Ancak bu aşamada en önemli nokta, hastane ilaçlama  yapacak olan firmanın onaylı ve sertifikalı bir kuruluş olmasıdır.

Hastane İlaçlama

Hastane ve sağlık kuruluşları, diğer alanlar gibi ilaçlama esnasında terk edilme imkanı olan bir yer değildir. Bu nedenle; Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, insan sağlığına hiçbir zararı olmayan kokusuz ilaçlarla uygulama gerçekleştirilmektedir. İşlem esnasında hastaların ve çalışanların günlük yaşamını etkileyecek bir durum olmamaktadır. Alanında uzman ekibimiz, ilaçlamanın yoğun olarak uygulanması gereken alanları tespit ederek; hastane binası ve bahçesini kapsayan detaylı bir hastane ilaçlama uygulaması gerçekleştirmektedir.

Hastanelerde Hangi Haşereler İçin İlaçlama Yapılır?

İlaçlama işlemi; önlem amaçlı yapılıyorsa genelde haşerelerin tümünü kapsayan ilaçlarla yapılmaktadır. Ancak bir istila tespit edildiyse; haşere türlerine özel olarak geliştirdiğimiz ilaçlama yöntemleri ve özel ilaçlarla uygulama yapılır. Hastanelerde ilaçladığımız ve kesin sonuç elde ettiğimiz haşere türleri; fare, hamam böceği, gümüş böceği, kırkayak, çıyan, sinek ve tahta kurusu gibi nemi ve rutubeti seven türlerdir. Bunun sebebi ise; hastanelerde çokça bulunan depo, kazan dairesi, bodrum gibi alanların haşere yaşamına elverişli özellikler göstermesidir. Hastanelerin genelde düşük sıcaklıkta olması ve daima steril tutulması haşereleri kısmen engellese de; hamam böceği, tahta kurusu, akrep gibi radyasyona dahi dayanan haşereler, buralarda bile yaşama imkanı bulmaktadır. Hastane ilaçlamauygulamasının yapılmadığı ya da yanlış yapıldığı durumda, bu böcekler kısa sürede yayılacak ve hastaların sağlığını riske atacaktır. Özellikle yatan hastalar; bağışıklığı ve direnci düşmüş, ya da ameliyat yarasına sahip oldukları için en ufak bir mikroptan enfeksiyon kapabilmektedir. Haşerelerin dolaştığı yerler ve taşıdıkları mikroplar göz önünde bulundurulduğunda; hastane ilaçlama uygulaması asla ihmal edilmemesi gereken bir noktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir