Haşere İle Mücadele

Böcek; kelebek, kurt ve tırtılın dışında kalan, gördüğümüzde daha çok tedirginlik uyandıran canlıya verilen addır. Çocuk veya yetişkin fark etmeksizin herkesin korktuğu bir canlı türü olan haşereler yaşam alanlarımıza girdiğinde her birimizi daha çok ürpertir. Zararsız da olsa korku yaratan haşerelerden asıl çekinme nedeni sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor olmaları.
Dünya üzerinde en fazla türe sahip olan böceklerin nesilleri asla tükenmez; aksine gittikçe artan bir genetiğe sahiptirler. Haşerelerin yaşadığımız ortama girmemesini sağlamak neredeyse imkansızdır. Küçük boyutlarından ötürü her türlü alana rahatlıkla girer ve barınabilirler.
Haşereler, dışkı ve salya yolu ile taşıdıkları bakteriyi her türlü canlıya taşıma özelliğine sahiptir. Öyle ki bazı haşere türlerinin vücutlarında bulunan mikrop ve zehir dahi bir canlıyı ölümcül hastalığa itmeye yeterlidir. Hal böyle olunca her zaman için kendimizi ve ailemizi, bize zarar verebilecek dış etkenlere karşı koruma iç güdümüz artar.
Günümüzde kırsal kesimlerde veya şehir hayatında yaşamını sürdüren birçok insan bunun üstesinden sadece ilaçlama hizmeti alarak gelebiliyor. Böcek ilaçlama, fare ilaçlama, arı ilaçlama veya pire ilaçlama gibi yöntemler kesin ve kalıcı sonuçlar doğurmaktadır. Her türlü açık veya kapalı alana uygulanan bu hizmet sonrasında çok uzun bir süre boyunca haşere problemiyle yüz yüze kalmamakla birlikte uygulamanın devamlılığı da önemlidir.
Sağlık bakanlığınca onaylı firmalar ve ilaçlar yardımı ile başlayacak bu süreç birkaç aşamadan oluşur. Profesyonel bir ekibin ilaçlama yapılacak alana gelmesi ve alanda keşif yapması bir hayli önemli bir adımdır. Çünkü, devamında gelişebilecek her türlü önlem buna dayalı olarak alınır. Ekibin yaptığı araştırma sonrası haşerenin cinsi ve miktarı belirlenir. Her ilaç farklı türdeki böceklere uygun olmayabilir. Tam etkili bir sonuç için uzman ekip bu faktörün üstünde titizlikle çalışır. Böcek ilaçlama da önemli bir aşama ise ilaçlanacak canlı türüne bağlı olarak hangi ilaçlama yönteminin kullanılması gerektiğidir. Birçok yöntemle hizmet veren ilaçlama firmalarının bu aşamayı da tamamlamasının ardından uygulamaya geçilir. Haşere ilaçlama sonrasında ise uyulması gereken şartlar ekip tarafından sorumlu kişiye bildirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir