Çıyan Nerelerde Bulunur?

Dünyadaki en farklı haşere türlerinden olan çıyanlar, aynı zamanda da oldukça tehlikeli ve kin dolu hayvan türlerinden bilinir. Hem insanlar için hem de diğer hayvanlar için bir an önce kaçınılması gereken çıyanlarla ancak iyi bir ilaçlama firması başa çıkabilmektedir. Hayvanlar âleminin varlığı oluşmaya başladığından beri var olan bu haşere oldukça gelişmiş ve türlere ayrılmıştır. Çıyanlar vücut yapıları açısından kırkayaklara benzemektedirler. Ayrıca tırtıla benzeten insanlarda bulunmaktadır. Ancak gerçek şu ki çıyanların ne kırkayaklar kadar ayakları ve uzunlukları vardır. Ne de kelebek kadar güzel bir canlıya dönüşen tırtıllar kadar masumlardır. Bu yüzden bu canlılar ile dikkatli bir şekilde mücadele edilmelidir.

Çıyanların Özellikleri Nelerdir?

Özellikle kırkayaklar ile karıştırılırlar. Zaten bu haşere ile aynı familyadan gelmektedirler. Ancak onlardan çok daha tehlikeli ve zehirlidirler.

  • Uzun ve ince, iç içe boğumlanmış ve kabuksu sert vücutları ile pek çok haşereden farklıdırlar.
  • Çok bacaklılar familyasının çok ayaklı türlerindendirler.
  • Ayakları oldukça keskindir ve zehirlemek istediği canlıları ayakları yardımıyla zehirlerler.
  • Çok hareketlidirler. Sabit bir şekilde herhangi bir mekânda duramazlar.
  • Aynı zamanda refleksleri de çok güçlüdür. Hiç tahmin etmediğiniz bir anda sokabilir, zehirleyebilir.

Et ile beslenirler. Genellikle fareler ve örümcekleri felç ederler ve onlarla beslenirler. Peki çıyanlar nerelerde bulunur ?

Genellikle toprakta, nemli yerlerde, binaların bodrum katlarında, yazlık evlerde, ormanlık alanlarda, taşların altında ve üstünde bulunurlar.

Çıyan Sokmasında Ne Yapılır?

Çıyan sokması ile karşılaşıldığında bölgeye ilk olarak temiz su ile müdahale edilmelidir. Aynı zamanda da acil servise haber verilmeli ve sizi sokan veya ısıran haşerenin türü söylenilmelidir ve acil servisin gelmesi beklenilmelidir. Burada zamanla yarış çok önemlidir.

Her böcek sokmasında yapılması gereken ilk kural, sizi sokan böceğin türüne, şekline, rengine dikkat etmektir. Çünkü tedavi sürecinde en önemli adım sokan haşerenin ne olduğunun bilinmesidir.

Başakşehir’de sıklıkla karşılaştığımız çıyan şikâyetlerine en profesyonel çıyan ilaçlama yöntemleri ile hizmet veren Başakşehir İlaçlama firmamız her zaman yanınızdadır. Sitelerin ve dolayısıyla site bahçelerindeki yeşil alanların yoğun olduğu yerde çok sayıda çıyan bulunmaktadır. Bizler buralarda hava almak, eğlenmek için bulunurken onlarla karşılaşabiliriz. Bu durumda mümkün olan en kısa zamanda çıyan ilaçlama yaptırmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir