Arılara Karşı Savunmanızı Oluşturun

İnsan hayatına yararı olduğu kadar farklı zararları da olan arılar zar kanatlılardan, bal ve bal mumu yapan, iğnesiyle sokan, böcek türü çeşididir. 150 milyon yıldır bal ürettiği bilinene arılar, koloniler halinde yaşarlar. Koloniler ise bir kraliçe arı ile sayıları değişen işçi ve erkek arılardan oluşur.

Yaşam alanlarımızda çok sık karşılaştığımız bu canlılar belli bir noktada insan hayatına karşı risk oluşturur. Zaman zaman her insanın kapalı veya açık alanda başına gelen arı sokması hadisesi bazen ciddi boyutlara sebebiyet verebilir. Türkiye’de 10 yetişkinden birinde böcek alerjisi olduğu saptanmıştır. Bu alerjiler arasında en büyük tehlike yaratan sınıf ise arılardır. Özellikle yaz aylarında sık sık arı sokmaları ile karşılaşılabiliyor. Arı sokması sonrasında yaşanan arı alerjisi belirtileri ise hemen olabildiği gibi 1-2 saat sonra da kendini gösterebilir.  Boğazda ödem, şokla birlikte dolaşım bozuklukları, ses kısıklığı, nefes darlığı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda arı alerjisine bağlı ölüm olayları genellikle 50 yaşın üstündeki erkeklerde daha sık rastlanır.
İnsan hayatına ciddi derece de zarar verebilecek ona arılardan kurtulmak için tek yol ise arı ilaçlama firmalarından hizmet almaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı gerekli belge ve yetkilerin bulunduğu bağlı olunan il veya ilçe ilaçlama firmalarından yardım alınılabilir. Günlük hayatımız için mutlaka alınması gereken önlemler arasında olan arı ilaçlamayla birlikte hem sosyal hayatımızı muhafaza etmiş hem de sağlığımızı korumuş oluruz.
Son derece titizlik isteyen arı ilaçlama işlemi diğer haşere türlerine göre biraz daha risklidir. Arılara karşı yeterli bir tedbir alınmadığı takdirde saldırıya geçebilirler.  Saldırmaları için ise arıların çok sayıda olması gerekmez. 2 arı bile bir insanın üstesinden gelmek de yeterlidir. Bu sebeple uzman ekip tarafından gerekli incelemeler yapılıp, uygulamaya geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir